pierre auguste renoir

Showing 5 posts tagged pierre auguste renoir

Ressam : Pierre Auguste Renoir (1841-1919)
Resmin Adı : Jeanne Samary - La Reverie (1877)
Nerede : The Pushkin Museum of Fine Arts, Moskova, Rusya
Boyutu : 56 cm x 46 cm
Renoir, Fransız aktrist Jeane Samary'nin birden fazla portresini yapmıştı. Ama... High-res

Ressam : Pierre Auguste Renoir (1841-1919)

Resmin Adı : Jeanne Samary - La Reverie (1877)

Nerede : The Pushkin Museum of Fine Arts, Moskova, Rusya

Boyutu : 56 cm x 46 cm

Renoir, Fransız aktrist Jeane Samary'nin birden fazla portresini yapmıştı. Ama bu en özeli, hatta Renoir'in en dokunaklı portresi bu bence. Yağlı boyayı adeta pastel boya kullanır gibi kesik kesik kullanmış ve sadece gözlerde fazladan bir keskinlik, tilt-shift etkisi. İnsanı içine çekiyor. Renoir ile Samary'nin bir aşk yaşadığı ile ilgili dedikodular var.  Nitekim böyle bir portrenin aşık olmadan yapılamayacağını düşünüyorum. Ancak Samary, Renoir ile 3 yıl kadar çalıştıktan sonra, Renoir'ı yeterince iyi bulmadığını ve akademik yönü güçlü başka ressamlarda çalışacağını söylemiş. Affınıza sığınarak Samary'ye “sen ne anlarsın” diye seslenmek istiyorum, sonuç olarak Samary'nin Renoir'ı beğenmeyip, 1880'de yaptırdığı portre bu. Bu durum Renoir'ı fazlasıyla kırmış olmalı. “Luncheon of the Boating Party” resmini anlatırken bahsetmiştim, Renoir solda kucağında köpeğiyle oynayan Aline ile 1890'da evlenmişti. Bu resimde sağda, siyah eldivenler içindeki elini yüzüne götürmüş olan kadın ise Samary. Renoir normalde başrol verdiği bu kadından ister istemez uzaklaştığı belli oluyor. Samary'nin 1880'de poz verdiği tam boy portresine ve bir de aynı yıl Luncheon of the Boating Party'de 13 kişiden biri olarak dahil olduğu resimlere tekrar bakın. Bugün hangisi bir şaheser kabul ediliyor?  Renoir'in hayatından bahsederken, sadece bir 10 yıl kadar izlenimci üslupta resim yaptığını, ancak izlenimcilikte de dahil olmak istemediği kurallar çıkınca (Renoir'e göre), kendine başka bir yön çizmişti. Bu saygı duyulacak bir karar olmakla beraber beni her zaman şaşırtmıştı. Bilmiyoruz ki, belki de bu kadın, yani Samary, onun için gerçekten özeldi, çok incinmişti ve sadece onun akademik ressamları kendisinin üstünde tutması, bir çeşit hırsa sebep olmuştu. Ancak laf aramızda, Renoir'ın izlenimcilik sonrası yaptığı resimler, bana göre oldukça başarısız… Hele o nüler benim hep gözümü tırmalamıştır. Renoir’ın hayatını Dance at Le Moulin de la Galette resmi eşliğinde 12 Mart‘ta kısaca anlatmıştım. 6 Kasım‘da Luncheon of the Boating Party, 11 Aralık‘ta The Theather Box ve 17 Ocak'ta ise Two Sisters resmine yer vermiştim. Hatırlamak isterseniz tarih linklerine tıklayın.

Ressam : Pierre Auguste Renoir (1841-1919)
Resmin Adı : Two Sisters - On the Terrace (1881)
Nerede : Art Institute of Chicago, Chicago, ABD
Boyutu : 100,5 cm x 81 cm
Renoir'ın terastaki iki kız kardeşi tasvir eden bu çarpıcı resmi bana hep başka bir... High-res

Ressam : Pierre Auguste Renoir (1841-1919)

Resmin Adı : Two Sisters - On the Terrace (1881)

Nerede : Art Institute of Chicago, Chicago, ABD

Boyutu : 100,5 cm x 81 cm

Renoir'ın terastaki iki kız kardeşi tasvir eden bu çarpıcı resmi bana hep başka bir dönemden gibi geliyor. Halbuki tam da Luncheon of the Boating Party'yi yaptığı yıldan. Renkler çok parlak, yüzler çok keskin. Fondaki manzara fazlasıyla izlenimci olduğundan, kızların tek renk kıyafetleri, yüzleri ve hatta gözleri neredeyse gerçekçi kalmış. Renoir’ın hayatını Dance at Le Moulin de la Galette resmi eşliğinde 12 Mart‘ta kısaca anlatmıştım. 6 Kasım‘da Luncheon of the Boating Party ve 11 Aralık‘ta The Theather Box resmine yer vermiştim. Hatırlamak isterseniz tarih linklerine tıklayın.

Ressam : Pierre Auguste Renoir (1841-1919)
Resmin Adı : The Theather Box - La Loge (1874)
Nerede : Courtauld Institute of Art, Londra, İngiltere
Boyutu : 80 cm x 63,5 cm
Renoir'ın şaheserlerinden biri de bu tiyatro locası resmi. Tiyatrolar Paris'te... High-res

Ressam : Pierre Auguste Renoir (1841-1919)

Resmin Adı : The Theather Box - La Loge (1874)

Nerede : Courtauld Institute of Art, Londra, İngiltere

Boyutu : 80 cm x 63,5 cm

Renoir'ın şaheserlerinden biri de bu tiyatro locası resmi. Tiyatrolar Paris'te sosyal hayatın en önemli buluşma noktasıydı, birilerini görmek ya da kendini göstermek isteyenlerin, günümüz deyimiyle “piyasa” mekanı, tiyatrolardı. Herkes en şık kıyafetlerini giyer, en özenli halleriyle tiyatroya gidermiş. Türkiye'de de “piyasa” olan mekanlar tiyatrolar, müzeler olsa, kültür seviyemiz nasıl artardı bir düşünün! Renoir'da Dance at Le Moulin de la Galette resmi vesiyle 12 Mart‘ta bahsetmiştim, 6 Kasım'da ise Luncheon of the Boating Party resmine yer vermiştim. Hatırlamak isterseniz tarih linklerine tıklayın. The Theather Box resminin sahibi Courtauld galerisinin harika bir web sitesi var. Bu linke tıkladığınızda, kendinizi The Theather Box resminin bulunduğu odada bulacaksınız. İlk karşınıza çıkan resim Manet'nin A Bar at the Folies-Bergere'si, 7 Kasım'da anlatmıştım. Manet ve Renoir'in şaheserleri arasında da bir balerin resmi, sizce kimin? 24 Mart'ta söylediğim gibi, bir balerin resmi gördüğünüzde bunun Degas'nın olduğunu iddia edebilirsiniz, %90 onundur :) 

Ressam : Pierre Auguste Renoir (1841-1919)
Resmin Adı : Luncheon of the Boating Party (1880-81)
Nerede : The Phillips Collection, Washington, ABD
Boyutu : 129,5 cm x 172,7 cm
Renoir'ın bana göre iki şaheserinden biri. İlkine 12 Mart‘ta yer vermiştim.... High-res

Ressam : Pierre Auguste Renoir (1841-1919)

Resmin Adı : Luncheon of the Boating Party (1880-81)

Nerede : The Phillips Collection, Washington, ABD

Boyutu : 129,5 cm x 172,7 cm

Renoir'ın bana göre iki şaheserinden biri. İlkine 12 Mart‘ta yer vermiştim. Hatırlarsanız “Dance at le Moulin de le Galatte” resminin aslı Orsay Müzesi'ndeydi ama resmin sadece ön çalışması bile dünyada satılan en pahalı 5 resimden biriydi. (1990'da 78,1 milyon) Ama bu resim koleksiyoner Philips ailesine 1923'de 125bin dolar gibi düşeş bir para karşılıgında geçti. Philips'ler oldukça öngörülüymüş ve Renoir'in kıymetini herkesten önce bilmişler. Çok saygın insanların dahi, bu resmi çalıp evine götürme fantazilerini anlatmışlığı var. Renoir sadece 10 yıl kadar izlenimci üslupta resim yapmıştı. O sadece özgür resim yapmak istiyordu. Akademi onu kısıtlayınca kendini izlenimci dostlarının kollarına atmıştı ama bir başka kural kaldirabilecek değildi. Bu sebeple izlenimciliği de bir süre sonra bıraktı. İyi ki bir süre için de olsa, bu ışık oyunlarıyla dolu, yaşayan resimlerini yapmış. İzlemesi olağanüstü bir keyif! Resimdekiler Renoir'ın dostları. Sağdaki Caillebotte, solda köpekle oynayan ise, ileride eşi olacak Aline.

Ressam : Pierre Auguste Renoir (1841-1919)
Resmin Adi : Bal du moulin de la Galette - Dance at Le Moulin de la Galette (1876)
Nerede : Orsay Müzesi , Paris, Fransa
Boyutu : 1,31 m x 1,75 m
Fransız ressam Renoir, çocuk yaşta zanaatkâr olup, tabak ve... High-res

Ressam : Pierre Auguste Renoir (1841-1919)

Resmin Adi : Bal du moulin de la Galette - Dance at Le Moulin de la Galette (1876)

Nerede : Orsay Müzesi , Paris, Fransa

Boyutu : 1,31 m x 1,75 m

Fransız ressam Renoir, çocuk yaşta zanaatkâr olup, tabak ve yelpaze boyayarak tekniğini geliştirdi, yeterince para biriktirince de hep hayal ettiği gibi ressamlık eğitimine başladı. Resimlerindeki izlenimci üslup, bulanık ifadeler beğenilmediğinden sergiye kabul edilmeyen işleri oldu, tam da bu dönemde Sisley, Monet gibi akademinin sıkı kurallarına karşı çıkan arkadaşlarıyla çoğunluktan ayrılıp kendi sergilerini açtılar. Renoir diğer impressionist arkadaşlarından farklı olarak, ömrünün sonun kadar değil sadece 10 yıllık bir süreçte izlenimci oldu, çünkü klasik resimin kurallarindan kaçarken kendini izlenimcilik kurallarında buldu, ve kendini bu şekilde kısıtlamayı reddetti. İtalya seyahatinde başyapıtları inceledi, onlardan ilham aldı ve kendini sınırlandırmadan güzeli aramaya devam etti. Kendi keşfi olan resimlerine yerleştirdiği renkli virgüller tekniği ile ışık yansımalarını en güzel şekilde yansıttı. Bal du moulin de la Galette'de, işçi sınıfından insanların dans etmek için buluştukları Montmartre’deki pazar gününü resmetti. Bu resim öncesi yaptığı taslak çalışma, dikkat edin orjinali değil, bugüne kadar dünyada satılan en pahalı 5 resimden biri.