francisco goya

Showing 3 posts tagged francisco goya

Ressam : Francisco Goya (1746-1828)
Resmin Adi : The Clothed Maya (1807-1808)
Nerede : Prado Museum, Madrid, İspanya
Boyutu : 95 cm x 190 cm
İspanya'da nü resimlerin yasaklı olmasına ve rütbesi yüksek kişilerin bunları el altından ressamlara... High-res

Ressam : Francisco Goya (1746-1828)

Resmin Adi : The Clothed Maya (1807-1808)

Nerede : Prado Museum, Madrid, İspanya

Boyutu : 95 cm x 190 cm

İspanya'da nü resimlerin yasaklı olmasına ve rütbesi yüksek kişilerin bunları el altından ressamlara yaptırmasına Velazquez'in The Rokeby Venus resminden aşinayız. Goya'yı da kıskacı altına alan İspanya Başbakanı Godoy'du. Godoy önce çıplak bir Maya resmi yaptırdı. Ondan 7-8 yıl sonra da giyinik olanını sipariş etti. Her iki resimde de poz veren Godoy'un uzun yıllar metresi olan Pepita Tudo. Goya bu resimleri yaptığında çoktan sağır olmuş, hatta vertigo hastalığına bile yakalanmıştı. Çıplak Maya ve Giyinik Maya birbirini tamamlayan iki resim. Çıplak Maya‘yı burada görebilirsiniz. Godoy'un eve gelen misafire göre duvardakini giyinik ya da çıplak olanla değiştirdiği ile ilgili bir dedikodu bile var, oldukça mantıklı. Her iki resmi yan yana görmek müthiş bir deneyim. İnsan ister istemez, kıyafetin altında ne olduğu görünce, kolunun  açısından, belinin ölçüsüne bir kontrol yapmaktan kendini alamıyor. Prado Müzesi'nde çekilmiş bu fotoğrafta, her iki resmi yan yana görebilirsiniz.  Goya'nın hayatını The Third of May 1808 resmi eşliğinde 4 Nisan'da anlatmıştım. 26 Ekim'de ise Two Old Men Eating Soup isimli karanlık resimleri örnek olan resmine yer vermiştim. Hatırlamak isterseniz tarih linklerine tıklayın. 

Ressam : Francisco Goya (1746-1828)
Resmin Adı : Two Old Men Eating Soup (1819-1823)
Nerede : Museo del Prado, Madrid, İspanya
Boyutu : 49,3 cm x 83,4 cm
Bu resim, Goya'nın 1819-23 yılları arasında evinin duvarlarına boyadığı ve toplam 14 resimden... High-res

Ressam : Francisco Goya (1746-1828)

Resmin Adı : Two Old Men Eating Soup (1819-1823)

Nerede : Museo del Prado, Madrid, İspanya

Boyutu : 49,3 cm x 83,4 cm

Bu resim, Goya'nın 1819-23 yılları arasında evinin duvarlarına boyadığı ve toplam 14 resimden oluşan “Black Paintings” serisinden. Goya bu resimleri yaptığında 73 yaşını geçmişti ve hem sağlığı hem de ruh hali oldukça karanlıktı. Adı üzerinde bunlar kara resimler, komposizyonlar fazlasıyla karanlık. Muhtemelen sağır olmasın da getirdiği hassasiyet ve gözlemle, insanoğlunda tanık olduğu karanlık yönlerini aktarmıştı Goya. Bu seriye ait tüm resimler duvarda olduğundan, ziyarete açık değildi. 1873-74 yıllarında Prado Müzesi tarafından kanvasa aktarıldı. Goya'nın hayatını “Madrid'de 3 Mayıs 1808” resmi eşliğinde 4 Nisan‘da anlatmıştım, hatırlamak isterseniz tıklayın.

Bildiğiniz gibi Günde 1 Resim'de yer yerdiğim tüm resimleri, o gün o an seçip anlatıyorum. O günün ruh haliyle seçtiğim resimler, bir nevi o gün aklımdakileri özetliyor. Bugün Van Depremi'nde 4. gün bitti. Gündemimiz yardım toplamaktan çıktı, yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılamaması oldu. Bu resmin adı, her ne kadar iki yaşlı adamın çorba içmesini söylüyor olsa da, ben farklı bir şey görüyorum. İki kişiden biri aç; biri daha aç! Bugün @sorumlublog gönüllüleri @denizeslek ve @berkantakarcan Van'da gözleriyle gördüklerini özgürce bize anlattı. Bugün Van'a ulaşmış ve içi yardım malzemesi dolu 80 tır, güvenlik sağlanamadığı için dağıtıma çıkarılamadı, depoda bekletiliyor. Şu an yolda olan ve Van'a ulaşmak üzere olan yardım tırları, güvenle dağıtıma çıkamazsa depoda da yer olmadığı için ihtiyaç sahiplerine ulaşamayacak. Araçla yerinde dağıtım yapılamadığı için, sadece depo kapısında kuyrukta bekleyenler yardıma ulaşabiliyor. Unutmayın engelliler, kadınlar, çocuklar, yaşlılar bu şartlarda kuyrukta bekleyemez. Kuyrukta bekleyip, yardım alanların ihtiyaç sahibi olup olmadığı doğal olarak saptanamıyor. Şu aşamada hedefimiz yeni yardımlar toplamak değil, Van'a ulaşan yardımın, organize ve güvenli dağıtımını sağlamak olmalı. Deniz ve Berkant gözümüz, kulağımız olmak için oradalar, anlattıklarını duyun! #vandaihtiyacguvenlidagitim

Ressam : Francisco Goya (1746-1828)
Resmin Adi : The Third of May 1808 (1814)
Nerede : Prado Museum, Madrid, İspanya
Boyutu : 2,66 m x 3,45 m
İspanyol romatizm akımı ustası Goya, resim yapmaya 14 yaşındayken çıraklıkla başladı. Madrid’e taşınıp... High-res

Ressam : Francisco Goya (1746-1828)

Resmin Adi : The Third of May 1808 (1814)

Nerede : Prado Museum, Madrid, İspanya

Boyutu : 2,66 m x 3,45 m

İspanyol romatizm akımı ustası Goya, resim yapmaya 14 yaşındayken çıraklıkla başladı. Madrid’e taşınıp kraliyet ailesi tarafından tutulan bir ressamın yayında eğitim aldı. 17 ve 20 yaşındayken 2 kere Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ne başvurdu ama ikisinde de kabul edilmedi. Pes etmedi, resim yapmaya devam etti, 25 yaşına geldiğinde İtalya’da resim yarışmasında ödül kazandı. Madrid’e geri dönüdüğünde akademi üyesi ressam Francisco Bayeu ile çalışmaya başladı. Bayeu’nun yönlendirmesi ile 42 desen yaptı ve bu desenler saraylarda dekorasyon amaçlı kullanıldı.1773’te Bayeu’nun kızıyla evlendi. Kilise için yaptığı bir resim ona akademi üyeliği yolunu açtı. 1783’ten itibaren de kraliyet ailesinin ve saray eşrafının portrelerini yapmaya başladı. 1792’de sağır oldu, bu onu doğal olarak içine kapanık yaptı ve daha karanlık çizimlere yöneldi. Goya 93-94 yıllarında “Darker Realms” serisi olan teneke üzerine 11 adet resim boyaması yaptı. Sonrasında daha da ağır vertigo hastalığına yakalandı ve sağırlığına bayılma nöbetleri ve yarı körlük de eklendi. 1799’da 80 adetlik Caprichos serisini tamamladı, bunlar bakır levhaya kezzap işleyerek yarattığı çizimlerdi. Ünlü “Aklın uyuması canavarlar yaratır” sözünü bu seride kullanmıştır. Hemen akabinde tartışmalı Çıplak Maya ve Giyinik Maya gibi şahaserlerini tamamlamıştı. Yani karanlık resimleri adeta bir proje gibi görüyor, bitirince o ruh halinden çıkıp, romantizm akımına ait resimlerine de devam edebiliyordu. Fransız istilası başladığında Goya savaşın tam da göbeği Madrid’teydi, yani diğer ressamlar gibi uzaktan savaşı duyup onu anlı şanlı tasvir etmek yerine, güzünün gördüğünü, yani savaşın acılarını resmetti. 1814’te yaptığı “Madrid’te 3 Mayıs 1808”  resmi, ayaklanan İspanyol halkın Fransız askerler tarafından yüzlerine silah doğrultulmuş korku dolu hallerini ve aralarından birinin çaresizce kollarını açmış bakışını anlatır. Bu o döneme kadar yapılmış en gerçekçi ve en çarpıcı savaş komposizyonudur. 1819- 1823 döneminde de 14 resimden oluşan “Black paintings” serisini yaptı. Goya saray ressamlığı yaptığı halde, inancı doğrultusunda saraya karşı duran resimler de yapabilmiş ve ilginç bir şekilde saray tarafından hiç dışlanmamıştır. 1824’te sağlığını bahane edere kraldan Fransa için vize alıp Bordeaux’a yerleşti. Hiç Fransızca bilmiyordu ama ne de olsa sağırdı, huzuru başka topraklarda bulamaması için bir engel yoktu. 1828’de 82 yaşındayken vefat etti.