claude oscar monet

Showing 6 posts tagged claude oscar monet

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)
Resmin Adi : La cathédrale de Rouen, effet du matin - Rouen Cathedral, morning effect (1893)
Nerede : Orsay, Paris, Fransa
Boyutu : 106,5 cm x 73,2 cm
Monet, 1892-93 yıllarında Rouen Katedrali'nin 30'dan fazla...

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)

Resmin Adi : La cathédrale de Rouen, effet du matin - Rouen Cathedral, morning effect (1893)

Nerede : Orsay, Paris, Fransa

Boyutu : 106,5 cm x 73,2 cm

Monet, 1892-93 yıllarında Rouen Katedrali'nin 30'dan fazla resmini yapmıştı. 250 tane nilüfer boyayan bir ressam için, bu katedral pek de takıntı sayılmaz. Monet bu resimleri yapabilmek için katedralin karşısında bir oda kiralamış, sokakta kenarda köşede yaptığını düşünmeyin. Bu onun için ciddi bir projeydi. Bir serginin tamamını bu konuya ayırmak istiyordu. Elbette konu olarak bu katedrali seçmiş görünse de, projenin amacı belliydi; ışığın bir resmi nasıl değiştirdiği. Bu farklı mevsimlerde ve günün farklı saatlerinde katedralin büründüğü renklerin bir şöleni. Monet, bu resimleri yaparken, her gün farklı bir ışık, farklı bir renk keşfettiğinden ve bunun onu nasıl şaşırttığından bahsediyor. Her ne kadar amacı tüm ışıkları resmetmek olsa da, her geçen gün bunun imkansız bir proje olduğunu daha çok farkına varmış. Monet bunu kasıtlı olarak mı planlamıştı bilinmez ama izlenimcilere burun kıvıranlar dahi, dini sebepler bu resimleri pek bir sevmişler. Hatta resimlerin 8 tanesi sergi sırasında satılmış. Rouen Katedrali‘ni görmek isterseniz 360 derece görüntüsü burada. Serinin resimlerini günün saatine göre görmek isterseniz o da burada.  Monet’nin hayatını “The Water Lily Pond” resmi vesilesiyle30 Mart‘ta anlatmıştım. 13 Haziran‘da “The Houses of Parliement” resmine, 5 Ağustos‘ta “Madame Monet and her Son” resmine, 31 Ağustos‘ta “The Corner of the Apartment” resmine, 26 Eylül‘de “Reflections of Clouds on the Water-Lily Pond” resmine ve 18 Ocak‘ta “Impression : Sun Rise” resmine ve 27 Ocak'ta “San Giorgio Maggiore by Twilight" yer vermiştim. Hatırlamak isterseniz tarih linklerine tıklayın.

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)
Resmin Adi : San Giorgio Maggiore by Twilight (1908)
Nerede : National Museum Cardiff, Cardiff, Galler
Boyutu : 65,2 cm x 92,4 cm
Monet, Venedik'e ikinci eşi Alice ile birlikte 1908 sonbaharında gitmişti. Her... High-res

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)

Resmin Adi : San Giorgio Maggiore by Twilight (1908)

Nerede : National Museum Cardiff, Cardiff, Galler

Boyutu : 65,2 cm x  92,4 cm

Monet, Venedik'e ikinci eşi Alice ile birlikte 1908 sonbaharında gitmişti. Her akşam gondolla kanallarda gezinip, manzaranın tadını çıkardılar. Monet, Venedik'i çok sevmişti. Hatta buraya daha gençken, daha arsızken gelmiş olmayı dilemişti. Monet'nin Venedik'te yaptığı muhteşem resimler, O'nun için yeterli değildi, aceleye gelmişti. Monet'ye göre Venedik daha fazlasını hakediyordu. (Venedik resimleri Günde 1 Resim facebook albümünde) Bu resim Venedik'e güney doğudan girerken görünen manzarayı yansıtıyor. Solda heybetli San Giorgio Maggiore Bazilikası, hemen sağda Santa Maria della Salute ve belli belirsiz kubbeleri görünüyor. Tam da akşam basmak üzereyken, alacakaranlık vakti ortaya çıkan bu renkler Monet için mükemmel bir konu olmuş. Monet’nin hayatını “The Water Lily Pond” resmi vesilesiyle30 Mart‘ta anlatmıştım. 13 Haziran‘da “The Houses of Parliement” resmine, 5 Ağustos‘ta “Madame Monet and her Son” resmine, 31 Ağustos‘ta “The Corner of the Apartment” resmine, 26 Eylül‘de devasa “Reflections of Clouds on the Water-Lily Pond” resmine ve 18 Ocak‘ta izlenimciliği başlatan “Impression : Sun Rise" resmine yer vermiştim. Hatırlamak isterseniz tarih linklerine tıklayın.

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)
Resmin Adi : Impression : Sun Rise (İzlenim : Gündoğumu)
(1873)
Nerede : Musee Marmottan, Paris, Fransa
Boyutu : 48 cm x 63 cm
İşte o resim, izlenimciliğe adını veren, herşeyi başlatan bu resim! Monet, 1869'da... High-res

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)

Resmin Adi : Impression : Sun Rise (İzlenim : Gündoğumu)
 (1873)

Nerede : Musee Marmottan, Paris, Fransa

Boyutu : 48 cm x  63 cm

İşte o resim, izlenimciliğe adını veren, herşeyi başlatan bu resim! Monet, 1869'da başarısız kariyeri, zorlu özel hayatı, bir de üstüne parasızlık derken kendini Seine nehrine atıp, intihar etmişti. Tam bir çöküş! Anlatmıştım, hatırlarsınız. Ölmeyince şansını zorlamaya karar verdi, savaştan kaçıp Londra'ya gitti, Turner onu büyüledi. Paris'e geri döndüğünde sanat tarihini değiştirecek, Fransa'yı resim sanatında yep yeni bir yere taşıyacak dev adımını attı. Bu resme Impression yani İzlenim adını vermişti. Gözüyle gördüğünü, manzaranın açık havadaki görüntüsünü baz alarak değil de, ışığın ona sunduğu yanılsamayı resimlerine aktarmaya karar vermişti. Resmi görenler şoka girdi, dalga geçti. Aslını beceremediği için -miş gibi yapmış, izlenimini aktarmış dediler. İzlenimci sözü, bir hakaret gibi kullanılmaya başladı. Sonrasını biliyorsunuz, Salon'a kaşı gelen bir grup arkadaş bu tarzda resimler yapmayı sürdürdü, kendi sergilerini açtı ve dünyaya yepyeni bir akım kazandırdı. İlginç bir site buldum, resimdeki ışık ve renkler değiştiğinde yarattığı ilüzyonu anlatıyor. Bu linkte Monet'nin İzlenim resminin ışığıyla oynayabilirsiniz, diğer linkleri de karıştırırsanız, ilginç şeyler var. Monet’nin hayatını “The Water Lily Pond” resmi vesilesiyle30 Mart‘ta anlatmıştım. 13 Haziran‘da “The Houses of Parliement” resmine, 5 Ağustos‘ta “Madame Monet and her Son” resmine, 31 Ağustos‘ta “The Corner of the Apartment” resmine ve 26 Eylül‘de devasa “Reflections of Clouds on the Water-Lily Pond" resmine yer vermiştim. Hatırlamak isterseniz tarih linklerine tıklayın.

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)
Resmin Adi : The Corner of the Apartment (1875)
Nerede : Orsay, Paris, Fransa
Boyutu : 81,5 cm x 60,5cm
Monet'nin simetrinin ahengini, müthiş bir ışıkla anlattığı gündelik hayat manzaralarından biri bu resim.... High-res

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)

Resmin Adi : The Corner of the Apartment (1875)

Nerede : Orsay, Paris, Fransa

Boyutu : 81,5 cm x 60,5cm

Monet'nin simetrinin ahengini, müthiş bir ışıkla anlattığı gündelik hayat manzaralarından biri bu resim. Monet, İngiltere'den döndüğünde 8 yıl kadar Paris yakınlarındaki Argenteuil'de bu apartmanda yaşamıştı. Resimdeki oğlan Monet'nin oğlu Jean, burada 8 yaşında. Arkada görünen kadının eşi Camille olduğu sanılıyor. Jean'ın öne düşen yansıması harika. Apartman içindeki bitkilerin arasından adeta gözetleyen bu bakış açısı resmi saatlerce izlenesi yapıyor. Monet'nin hayatını The Water Lily Pond resmi vesilesiyle 30 Mart‘ta anlatmıştım. 13 Haziran'da The Houses of Parliement resmini  ve 5 Ağustos'ta Madame Monet and her Son  resimlerini anlatmıştım, resimlere tarih linklerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)
Resmin Adi : Madame Monet and Her Son - Woman with parasol (1875)
Nerede : National Gallery of Art, Washington, ABD
Boyutu : 100 cm x 81 cm
Monet, Manet'in yönlendirmesiyle 1871 sonlarında Argenteuil'de kalacak... High-res

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)

Resmin Adi : Madame Monet and Her Son - Woman with parasol (1875)

Nerede : National Gallery of Art, Washington, ABD

Boyutu : 100 cm x  81 cm

Monet, Manet'in yönlendirmesiyle 1871 sonlarında Argenteuil'de kalacak bir yer keşfetmişti. Buradaki coğrafya, ona uzun zaman resimlerindeki en verimli dönemlerini yaşattı. Resimde Monet'nin büyük aşkı ve ilk eşi Camille, oğullarıyla beraber. Klasik bir portreden çok uzak, onlar Argenteuil'de güneşli bir günde gezintiye çıkmışlar ve Monet'nin objektifine yakalanmış gibiler. Monet bu resmi 1876'da sergilediğinde büyük ses getirmiş ve övgülere boğulmuştu. Monet'nin uzun ve yorucu hayatını 30 Mart‘ta anlatmıştım, The Water Lily Pond isimli muhteşem resmi eşliğinde. 13 Haziran'da ise The Houses of Parliament resminden bahsetmiştim, hatırlamak isterseniz tarihlere tıklayın.

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)
Resmin Adi : The Houses of Parliament (Effect of Fog)
(1903-04)
Nerede : Metropolitan, New York, ABD
Boyutu : 81,3 cm x  92,4 cm
Londra'nın ünlü Parlamento Binası, bir diğer adıyla Westminister Sarayı,... High-res

Ressam : Claude Oscar Monet (1840-1926)

Resmin Adi : The Houses of Parliament (Effect of Fog)
 (1903-04)

Nerede : Metropolitan, New York, ABD

Boyutu : 81,3 cm x  92,4 cm

Londra'nın ünlü Parlamento Binası, bir diğer adıyla Westminister Sarayı, Monet'nin 2. Londra seyahatinde adeta saplantısı oldu. Kaldığı odanın penceresinden görünen, Parlamento Binası manzarasını, günün farklı saatlerinde ve hava koşullarında, aynı boyuttaki tuvallere 13 kez resmetti. Bu sisli havada yaptığı versiyonu. Monet'yi 30 Mart'ta anlatmıştım, hatırlamak isteyenler için linki http://goo.gl/9u6vR .