Kees Van Dongen

Showing 3 posts tagged Kees Van Dongen

Ressam : Kees van Dongen (1877-1968)
Resmin Adi : Woman in Black Hat (1908)
Nerede : Hermitage Museum, St. Petersburg, Rusya
Boyutu : 100 cm x 81,5 cm
Hollandalı fovizm ustasından, bir muhteşem kadın portresi daha. Kees van Dongen'in hayatındaki en... High-res

Ressam : Kees van Dongen (1877-1968)

Resmin Adi : Woman in Black Hat (1908)

Nerede : Hermitage Museum, St. Petersburg, Rusya

Boyutu : 100 cm x 81,5 cm

Hollandalı fovizm ustasından, bir muhteşem kadın portresi daha. Kees van Dongen'in hayatındaki en önemli dönüm noktası, Paris'e taşınıp, Matisse ile tam adına “fovizm” denecek olaylı resimlerini sergilediği dönemde tanışmasıydı. Fovizm'i damardan alıp, hiç vazgeçmedi ve geride dokunaklı portreler bıraktı. Bu resimlerin her biri adeta fovizm dersi gibi. 19 Mayıs‘ta The Corn Poppy resmi eşliğinde, hayatını anlatmıştım. 30 Ekim'de ise Picasso'nun başına bela olan eski sevgilisi Fernande Olivier'in portresine yer vermiştim. Hatta hızımı alamayıp, Fernande Olivier'in hayatını da anlatmıştım.  Hatırlamak isterseniz tarih linklerine tıklayın.

Ressam : Kees van Dongen (1877-1968)
Resmin Adi : Fernande Olivier (1907)
Nerede : Musée Fabre, Montpellier, Fransa
Boyutu : 35 cm x 39 cm
Kees Van Dongen, Fernande Oliver'ı tıpkı Picasso gibi erken keşfedenlerdendi. Picasso, Fernande'nin 60'dan... High-res

Ressam : Kees van Dongen (1877-1968)

Resmin Adi : Fernande Olivier (1907)

Nerede : Musée Fabre, Montpellier, Fransa

Boyutu : 35 cm x 39 cm

Kees Van Dongen, Fernande Oliver'ı tıpkı Picasso gibi erken keşfedenlerdendi. Picasso, Fernande'nin 60'dan fazla resmini, hatta heykelini bile yapmıştı. Ama malum, bu buruk kadının ifadesini fauzim ustası Dongen elbette kübist Picasso'dan daha dokunaklı resmedecekti. Fernande, evlilik dışı bir çocuk olarak doğru, onu teyzesi büyüttü. İstemediği bir evlilik yaşadı ve 19 yaşındayken çareyi ismini değiştirip Paris'e kaçmakta buldu. 1904'te tanıştıklarında Picasso henüz çabalayan bir ressamdı. Sevgili oldukları yıllar boyunca, hiddet ve kıskançlık ön plandaydı. Picasso, ilk kübizm resmi Les Demoiselles d'Avignon'da onu model olarak kullanmıştı. Picasso ünlenince, Fernande'ye olan ilgisi düştü. Fernande, evlat edinip Picasso ile aile hayatı yaşamak için çok çabaladı ama Picasso'nun evlat edindikleri kızın açık resimlerini yaptığını görünce çıldırdı - her kadının yapacağı gibi! 1912'de ayrıldılar. Fernande'nin hayatı tepetaklak oldu. Kasiyerlik gibi kendinden uzak bir sürü işte çalışıp hayatta kalmaya çalıştı. 1930'da tepesi atmış olacak, Picasso ile anılarını yazmaya koyuldu. 6 makale yayınlanmıştı ki, Picasso dayanamadı, ona yüklü bir para ödeyip yazılarına son verdirdi. 1956'ya kadar pek sesi çıkmadı. Ancak yaşam koşullarını sağlayamayınca Picasso ile bir anlaşma daha yaptı. İkisi de hayatta olduğu sürece, Picasso hakkında hiçbir yazısı yayınlanmayacaktı. Nitekim sağır oldu ve hastalıkla boğuşarak 1966'da vefat etti. Picasso ise 1973'te vefat etmişti. Yazdığı anılar 1988'de yayınlandı. Fernande, Picasso'nun tek metresi olmasa da, onu ünlü olmadan tanıdığı ve kübizm patlaması yaşayana kadar ki hayatını çok iyi bildiğinden, Fernande'nin Picasso hakkındaki anılarına çok değer veriliyor. Ne ailesinin, ne de Picasso'nun sahip çıkmadığı bu acılı kadın, öfkesine hakim olamayıp belki de defalarca Picasso'dan maddi fayda sağladı ama yaşadıklarını bilince ona yakınlık duymamak elde değil. Dongen'in bu portresi, Fernande'nin henüz öfkeyle tanışmamış ama fazlasıyla buruk halini harika tasvir etmiş. Fernande'den çok bahsetmiş, Dongen'i unutmuş olmak istemem. 19 Mayıs'ta The Corn Poopy eşliğinde Dongen'in hayatını anlatmıştım, hatırlamak isterseniz burada

Ressam : Kees van Dongen (1877-1968)
Resmin Adi : The Corn Poppy (1919)
Nerede : Museum of Fine Arts, Houston, ABD
Boyutu : 54,6 cm x 45,7 cm
Hollandalı ressam Dongen, erotik içerikli ve Fovizm etkileri taşıyan kadın portreleriyle ünlüdür. Rotterdam... High-res

Ressam : Kees van Dongen (1877-1968)

Resmin Adi : The Corn Poppy (1919)

Nerede : Museum of Fine Arts, Houston, ABD

Boyutu : 54,6 cm x 45,7 cm

Hollandalı ressam Dongen, erotik içerikli ve Fovizm etkileri taşıyan kadın portreleriyle ünlüdür. Rotterdam yakınlarında doğdu, 16 yaşında Kraliyet Akademisi’nde resim eğitimi aldı. Başlangıçta limandaki denizcilerin ve fahişelerin resimlerini yaptı, bunlar izlenimci uslüpta resimlerdi. 20 yaşından sonra Paris’e taşındı. 1905’te katıldığı sergide, Matisse’le ve böylece o sergide adı konulan Fovizm ile tanıitı. Ek iş olarak, resim dışında, gazeteler için hiciv içeren karikatürler de yaptı. Fransa ve Belçika’dan onur nişanına layık göründü. 1929’da Fransız vatandaşı oldu. Bir sergide Dongen’in resmine fazla erotik olduğu için el konuldu. Sonrasında Dongen, tarzını yumuşatarak, daha çok cemiyet ve sanat hayatından kadınların resimlerini yaptı. Fovizm’in canlı renklerinden hiç vazgeçmedi. Vefatından 4 yıl önce yaptığı Brigitte Bardot portresi, yumuşayan tarzını özetleyebilir. Yaşlılık dönemini Monte Carlo’daki evinde geçirdi, ve 89 yaşında vefat etti. Dongen’in diğer resimlerinden örnekleri bu linkte bulabilirsiniz http://goo.gl/8uIBk .