Johannes Vermeer

Showing 5 posts tagged Johannes Vermeer

Ressam : Johannes Vermeer (1632-1675)
Resim : The Allegory of Painting - The Art of Painting (1668)
Nerede : Kunsthistorisches Museum, Vienna, Avusturya
Boyutu : 120 cm x 100 cm
Vermeer'in, Delft şehrinde ressamlar kurulunda yöneticilik yaptığından... High-res

Ressam  : Johannes Vermeer (1632-1675)

Resim  : The Allegory of Painting - The Art of Painting (1668)

Nerede  : Kunsthistorisches Museum, Vienna, Avusturya

Boyutu  : 120 cm x 100 cm 

Vermeer'in, Delft şehrinde ressamlar kurulunda yöneticilik yaptığından bahsetmiştim. Bu göreve tam 3 kez seçilmişti. Ressamlar ona ve sanatına saygı duyuyordu belli ki. Vermeer de resim sanatına olan inancını ve saygısını olabilecek en doğru yoldan anlatmış, resimde konu olarak bir ressamı resim yaparken tasvir etmiş. Resimdeki kadın Clio, yani Yunan mitolojisinde ilham perisi. Bu ilham perisi, ressama poz vermiş, ressam da aldığı ilhamla detayları bir bir resmine işliyor. Vermeer, resimdeki ressamı onurlandırırken, bir taraftan da kendi ressamlığını konuşturuyor. Yine camdan gelen bir ışık, ilham perisini ve odayı mükemmel şekilde aydınlatıyor. Duvardaki ise Hollanda haritası.  Vermeer’in hayatını “İnci Küpeli Kız” eşliğinde 8 Mart‘ta anlatmıştım, “The Milkmaid” resminden 3 Haziran‘da, The Little Street resimden 30 Eylül‘de ve View on Delf resminden ise 23 Kasım‘da bahsetmiştim. Hatırlamak isterseniz tarih linklerine tıklayın.

Ressam : Johannes Vermeer (1632-1674)
Resim : View on Delf (1660-1661)
Nerede : Mauritshuis, Lahey, Hollanda
Boyutu : 96,5 cm x 117,5 cm
Vermeer'in evi dışında yaptığı pek az resim vardı, bahsetmiştim hatırlarsınız. Biri 30 Eylül‘de bahsettiğim The... High-res

Ressam  :  Johannes Vermeer  (1632-1674)

Resim  :  View on Delf (1660-1661)

Nerede  : Mauritshuis, Lahey, Hollanda

Boyutu  : 96,5 cm x 117,5 cm

Vermeer'in evi dışında yaptığı pek az resim vardı, bahsetmiştim hatırlarsınız. Biri 30 Eylül‘de bahsettiğim The Little Street, biri de bu Delf manzarası.  The Little Street'in nerede yapıldığı, hatta böyle bir evin olmadığı bile bilinmiyor. Tamamen hayal ürünü olabilir. Ama bu manzara yaşadığı şehir Delf'ten. Bu kadar yetenekli bir ressamın tek manzara resmi olunca, insan ister istemez demek ki gerçekten onu etkilemiş diye düşünmeden edemiyor. Vermeer, manzaralarda alışık olduğumuz şekilde ufuk çizgisini ortada bırakmamış. Yukarıdaki gri bulutları da içine alıp, derinliği vurgulamış. Zaten resmin adı da dikkat ederseniz “View of Delf” değil, “View on Delf”. Vermeer’in hayatını “İnci Küpeli Kız” eşliğinde 8 Mart‘ta anlatmıştım, “The Milkmaid” resminden ise 3 Haziran‘da bahsetmiştim. Hatırlamak isterseniz tarih linklerine tıklayın.

Ressam : Johannes Vermeer (1632-1674)
Resim : The Little Street (1658-1661)
Nerede : Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda
Boyutu : 54,3 cm x 44 cm
Vermeer resimlerinin çoğu evindeki kadınların hallerini anlatır biliyorsunuz. Bu nadir ev dışında yaptığı... High-res

Ressam  :  Johannes Vermeer  (1632-1674)

Resim  :  The Little Street (1658-1661)

Nerede  : Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda

Boyutu  : 54,3 cm x 44 cm

Vermeer resimlerinin çoğu evindeki kadınların hallerini anlatır biliyorsunuz. Bu nadir ev dışında yaptığı resimlerinden biri. Soldaki pencerenin tam altına “I VMEER” olarak imza atmış. Resim çok  olağan bir sokak manzarası gibi görünse de, Vermeer'in resimde kullandığı keskinlik ve parlaklık inanılmaz bir etki yaratıyor. Rijksmuseum'da bu resimle karşılaşırsanız, onun bir fotoğraf olduğu yanılsamasını yaşayıp, resme yaklaşacağınızdan eminim. Vermeer'i ve “İnci Küpeli Kızı” 8 Mart‘ta anlatmıştım, “The Milkmaid” resminden ise 3 Haziran'da bahsetmiştim. Hatırlamak isterseniz tarih linklerine tıklayın.

Ressam : Johannes Vermeer (1632-1674)
Resim : The Milkmaid (1658-1661)
Nerede : Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda
Boyutu : 45,5 cm x 41 cm
Vermeer, yani evindeki gündelik hayattan, şaheser yaratmayı başaran, hayatı filmlere konu olan, gizemli ressam.... High-res

Ressam  :  Johannes Vermeer  (1632-1674)

Resim  :  The Milkmaid (1658-1661)

Nerede  : Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda

Boyutu  : 45,5 cm x 41 cm

Vermeer, yani evindeki gündelik hayattan, şaheser yaratmayı başaran, hayatı filmlere konu olan, gizemli ressam. Vermeer’den 8 Mart’ta bahsetmiştim, hatırlamak isteyenler için linki; http://goo.gl/6Z5Wy . The Milkmaid resminin yapılması 3 yıl sürmedi, 1658 - 1661 sadece Vermeer’in bu resmi hangi yıllarda yapmış olabileceği ile ilgili bir tahmin. Resme adını veren, Milkmaid, yani sütçü kız, aslında tartışmalı bir isim, çünkü “sütçü kız” o dönemde tek işi sadece süt sağmak olan kızlara verilen admış.  Ancak bu kız, elinde süt sürahisi, mutfakta, eski Alman tipi ocağın başında olduğuna göre, belliki alt kademelerden bir mutfak çalışanıydı. Bu resim üzerine yazılmış, tez tadında, onlarca yazı var. İnsanlar çalışan kızın yüzündeki gülümsemeden, o an ne düşündüğüne kadar pek çok varsayımda bulundular. Bence zorlamaya gerek yok. Bakıyoruz ve inanılmaz güzel bir resim görüyoruz; kızın üzerindeki parlak renkler, pencereden gelen ışık, gölgeler ve kontrastlar… Vermeer’in yaptığı tam olarak bu değil miydi zaten; herhangi insanların, herhangi hallerinin kanvaslara yağlıboya ile ince ince işlenmesi.

Ressam : Johannes Vermeer (1632-1674)
Resim : Girl with a Pearl Earring – İnci Küpeli Kız (1665)
Nerede : Mauritshuis, Lahey, Hollanda
Boyutu : 44,5 cm x 39 cm
Hollanda’lı barok ressamı çağdaşlarından ayıran en önemli özelliği, bu yeteneği ile... High-res

Ressam : Johannes Vermeer (1632-1674)

Resim : Girl with a Pearl Earring – İnci Küpeli Kız (1665)

Nerede : Mauritshuis, Lahey, Hollanda

Boyutu : 44,5 cm x 39 cm

Hollanda’lı barok ressamı çağdaşlarından ayıran en önemli özelliği, bu yeteneği ile asillerin resimlerini yaparak zengin olabilecekken, kendi evindeki gündelik yaşamı resmetmiş olması. Yaşamı boyunca sadece 34 resim yapmıştır, bunlardan iki tanesi yaşadığı şehir Delft’ten bir manzara ve bir ev resmi. Vermeer’in resim yapmayı kimden öğrendiği ve evinin bir odasında bu incelikli tekniği nasıl geliştirdiği tam bir gizem. 1672’de Hollada’nın işgali Vermeer’i finansal açıdan zor durumda bıraktı, 10 çoçuğuna ve evine bakabilmek için borçlandı, bunalıma girdi ve sadece 43 yaşındayken cinnet geçirerek vefat etti. Vermeer, Delft şehrinde ressamlar kurulunda yöneticilik yaptı, bu da onun en azından yaşadığı şehirde saygı duyulan, sanatı anlaşılan biri olduğunu gösteriyor. Ancak dünyaca ünlü olması ölümünden bir asır sonra bir sanat eleştirmenin keşfi ile oldu. İncli Küpeli Kız’ın da diğer bir çok resminde olduğu gibi evde çalışanlardan biri olduğu düşünülmekte. Bu gizemin bıraktığı boşlukla, hayalgücü zorlandı ve Vermeer ile kız arasındaki yasak aşkı anlatan bir Hollywood filmi de çekildi. (Vermeer’i Colin Firth, İnci Küpeli Kız’ı Scarlett Johansson oynuyor, izlemeye değer)